Mit kell tudni a HPV tesztről?

A HPV tesztről röviden

Sokan szenvednek a mai napig a fent említett problémával, ami számos módon kezelhető, könnyen diagnosztizálható, és a rendszeres szűrővizsgálatokon elvégezhető. Most annak érdekében szerettem volna egy kicsit bővebben írni erről a problémáról, hogy többen megismerkedjenek vele, és tudatosan tudjanak laborvizsgálatra menni tünetek esetén, illetve rendszeresen járjanak szűrővizsgálatokra. Ismerkedjünk is meg tehát egy kicsit részletesebben a HPV-vel mint betegséggel.

 Mit kell tudni magáról a problémáról és mi a HPV teszt?

A HPV teszt a humán papillomavírus kimutatására szolgáló laboratóriumi vizsgálat. Ez egy olyan víruscsalád, amely számos különböző típust tartalmaz, és néhány típusa a nemi szervek fertőzéséhez vezethet, beleértve a méhnyakrákot és más nemi szervekkel kapcsolatos betegségeket.

A HPV teszt leggyakrabban a méhnyakrák szűrésében használatos, és célja azon nők azonosítása, akiknél fennáll a HPV fertőzés vagy a méhnyakon előforduló lehetséges elváltozások kockázata. A méhnyakrák korai felismerése és kezelése rendkívül fontos a betegség kialakulásának megelőzése és a kezelési lehetőségek hatékony alkalmazása érdekében. Mint tudjuk, a rákra számos hatásos kezelés létezik ma már, azonban hosszútávon nagyon nehéz legyőzni, és minél későbbi stádiumban fedezzük fel, annál nehezebb a megfelelő kezelés megtalálása. Ezért érdemes rendszeresen szűrővizsgálatokra járni.

A HPV teszt menete és a legfontosabb tudnivalók

A HPV teszt elvégzése fájdalommentes és egyszerű. Általában a nőgyógyászati vizsgálat során a méhnyakról mintavételt végeznek el, akár otthon, egyedül is elvégezhető a mintavétel. A minta laboratóriumba küldése után a szakemberek megvizsgálják, hogy jelen van-e HPV és ha igen, akkor milyen típusú vírus.

Fontos megjegyezni, hogy a teszt nem azonos a méhnyakrák szűrésének helyettesítésével, hanem egy kiegészítő vizsgálatként alkalmazzák a nőgyógyászati vizsgálat és a Pap-kenet mellett. A legtöbb országban a méhnyakrák szűrését együttesen végzik a Pap-kenettel és az HPV teszttel, hogy megbízhatóbb eredményt kapjanak a fertőzés kockázatáról és a méhnyak egészségi állapotáról.

Fontos, hogy a méhnyakrák szűrése és az HPV teszt rendszeres időközönként történjen, különösen a szexuális életet élő nők esetében, hiszen az HPV az intim kontaktus során terjed. A szűrés és a korai diagnózis lehetővé teszi a megfelelő orvosi beavatkozást és kezelést, ha szükséges, és hozzájárulhat a méhnyakrák kockázatának csökkentéséhez vagy megelőzéséhez. Ha kérdéseid vannak az HPV teszttel vagy a méhnyakrák szűrésével kapcsolatban, mindenképpen konzultálj a nőgyógyászoddal vagy egészségügyi szakemberrel, amihez ajánlani is tudok egy klinikát. Véleményem szerint a legprofibb b

Az HPV tesztet általában ilyen esetekben ajánlják

Elsősorban a  HPV tesztet a méhnyakrák szűrésére használják, különösen azoknál a nőknél, akiknek magas kockázatú HPV típusra pozitív eredménye volt korábbi Pap-kenet vagy méhnyakrák szűrés során. Ez a legfontosabb, ilyen esetekben soha ne hagyjuk ki a szűrés általi lehetőségeket.

Emellett, a 30 évnél idősebb nőknél az HPV tesztet rendszeresen használják a méhnyakrák szűrésében. Ez azért van, mert a HPV-fertőzések fiatalabb nők esetében általában maguktól elmúlnak, és nem okoznak tartós problémát. Azonban 30 éves kor után a tartós HPV-fertőzés nagyobb kockázattal járhat, ezért fontos az aktív figyelés és a szűrés ebben a korban. A rendszeres szűrővizsgálatok fontosságáról gondolom nem kell kifejezetten beszámolnom, ezek segítenek a korai felismerésben, amivel a kezelés is sokkal egyszerűbbé válik.

Mindemellett néha a méhnyakon olyan elváltozások alakulhatnak ki, amelyek megfigyelést és további kezelést igényelnek. Az HPV teszt segíthet a méhnyak elváltozásainak követésében és azok kezelésének megtervezésében, még ha nem is kifejezetten rákos megbetegedésről van szó, ezek is veszélyesek és kényelmetlenek lehetnek egy idő után, tehát mindenképpen ajánlott őket a megfelelő időközönként elvégeztetni, vagy ha bármilyen rendellenességet észlel az ember.

HPV teszt1_2

Összességében a HPV tesztről

Fontos azért megjegyezni, hogy a HPV tesztet nem minden nőnek ajánlják rutinszerűen, és a szűrési ajánlások országonként eltérhetnek, ezért érdemes a magyarnak is utána nézni, akár kalkulátorokat is a saját helyzetünkre mérve megpróbálni kitölteni. A méhnyakrák szűrésének gyakorisága, az alkalmazott tesztek és a szűrési célcsoportok ugyanis változhatnak, ezért fontos, hogy konzultálj a nőgyógyászoddal vagy egészségügyi szakemberrel a személyre szabott ajánlásokért és szűrési tervért. Ha pedig a teszt mellett döntene valaki, tudom ajánlani a SYNLAB klinikát, ahol minőségi és gyors vizsgálatokra van lehetőség, kiválasztott időpontokban. Ha szeretnénk biztosra menni, járjunk el az ajánlott szűrési időpontokra, ha pedig bármilyen tünetet észlelnénk, forduljunk orvosunkhoz, gyors időpontért pedig az ajánlott klinikát érdemes meglátogatni, még akkor is, ha nem élünk a közelben. Összességében, ennyit szerettem volna a témával kapcsolatban átfedően leírni.